Nauka a strach

Dlaczego się boję?

1. Nie będę w stanie TEGO zapamiętać

2. Nie rozumiem materiału

3. Jestem przytłoczona ilością (współwystępuje z punktem 1 i 2)

4. Nie widzę w tym wszystkim sensu


Jak przemóc strach w uczeniu się:

1. Oczywiście, że jesteś w stanie zapamiętać, bo:

  • umiesz robić notatki, które porządkują materiał logicznie (samo zapisywanie treści na kartce sprawia, że zaczynasz układać je w przystępny dla siebie sposób)
  • pamiętasz co zdarzyło się w serialu, tysiące plotek i rozmów z ludźmi, więc i materiał od nauki, po odpowiedniej przeróbce (patrz niżej) też zapamiętasz. (Byłam kiedyś przekonana, że jestem pod względem zapamiętywania uszkodzona fizycznie – serio – a po tym jak zaczęłam podchodzić do matariału w nowy sposób, wszystko się zmieniło)

2. Jak to nowy sposób?

  • wyrzuciłam do kąta kartki A4 i korzystam z mniejszych, dzieląc materiał nie na tematy, a na malutkie zagadnienia. Nadanie tytułu fiszce baaaardzo porządkuje materiał w głowie (nie lekceważ tego!)
  • dokładnie czytam podręcznik, zapisując na fiszce treści w kolejności
  • od ogółu do szczegółu. Nie piszę hasłami, bo przy nowych tematach łatwo pogubić się co wynika z czego (chyba że już masz coś super oklepane). Ile razy położyłam sprawdzian/kolokwium, bo myślałam, że wiem jakąś prostą rzecz, a okazywało się, że niezapisana wyleciała mi z głowy. A ile się nacierpiałam, gdy nie umiałam (przy odpowiedzi ustnej lub eseju) wydobyć z siebie słowa, bo gubiłam wątek przez brak przyswojenia materiału w postaci – przyczyna – skutek.
  • powtórki!!!!!!! Trzeba te fiszki powtarzać, przeglądać i na głos wszystko sobie opowiadać (działa tysiąc razy lepiej niż powtórki w myślach), bez tego ani rusz, to najważniejszy etap!!!!!! Najpierw jedna fiszka zajmie Ci minuty, ale później na każdą przeznaczysz 30 sekund – WARTO! 

3. To jest aż tak proste. Aż tak.

Jeżeli zostało mało czasu, a materiału od groma, to zrób plan, nawet jeżeli nie uda Ci się przerobić wszystkiego to nie masz ABSOLUTNIE nic do stracenia… no może oprócz zaufania do samej siebie, a tego nie chcesz tracić, tylko budować <3

Za pierwszym razem nigdy nic nie wychodzi perfekcyjnie, proszę więc, daj sobie szansę i nie hejtuj się <3 
Naukowcy różnią się od zwykłych śmiertelników rozbuchaną ciekawością, więc i my ją w sobie obudźmy/pielęgnujmy. Buziaki dla wszystkich przyszłych naukowców, a właściwie naukowczyń (?).

Luty 17, 2018

RELATED POSTS