Od razu uprzedzam zniechęconych, rysowanie i wypełnianie tabelek to oszczędność czasu. Nie wiem jakie masz doświadczenia, ile razy Ci z taką próbą zorganizowania się nie wyszło, ale częste powtórki w odpowiednich odstępach czasu są efektywniejsze od jednorazowego zakuwania przed egzaminem (i to 100000000 razy bardziej).  Tabelki mają je systematyzować, pozwalają obserwować postępy i ewentualne braki do nadrobienia.

Chciałabym skontrastować dwa warianty podejścia do nauki:

  1. Dwa tygodnie przed egzaminem. Zbierasz notatki, segregujesz i zaczynasz uczyć się chronologicznie, czyli od pierwszego wykładu, który - przypominam - odbył się 14 tygodni wcześniej. Bierzesz kartkę i czytasz, tzn. chciałabyś czytać, ale co 5 zdań zatrzymuje Cię jakieś niezrozumiałe słowo, pomieszane wątki, hasła zapisane na marginesie. Zamiast się uczyć, przez godzinę lub dwie odszyfrowujesz to, co kiedyś zapisałaś. Próbujesz przypomnieć sobie o co chodziło, co prowadzący miał na myśli, jaki podał przykład, skąd te wnioski. W skrócie: ogrom frustracji (a jeszcze nie zaczęłaś się uczyć). 
  2. Przychodzisz do domu (lub jedziesz tramwajem, czekasz w kolejce, obojętnie) i otwierasz zeszyt . Czytasz notatki i bez problemu uzupełniasz brakujące fragmenty, stawiasz znaki zapytania, zaznaczasz wątki, które chciałabym poszerzyć (wreszcie jest ku temu okazja, bo przecież wiele razy chciałaś to zrobić, ale było za późno, gonił Cię termin egzaminu).

Częste powtórki uwalniają od wkuwania i ślęczenia nad książkami, samo przeczytanie notatek dosłownie wbija treść zajęć do głowy. Zapamiętujesz słowa kluczowe, tworzysz ciąg przyczynowo-skutkowy między wątkami i wszystko składa się w jasną i czytelną całość. W dodatku idziesz na kolejne zajęcia z przyjemnością, bo Twoim zadaniem jest tylko dołożenie kolejnej cegiełki do wiedzy, która tak małym nakładem wysiłku i czasu "weszła" Ci do głowy. Choć, może źle to ujęłam. To nie wymaga małego wysiłku... to wymaga żelaznej dyscypliny, ale do ją można kształtować i właśnie tabelki mają Ci w tym pomóc. 

Gotowa tabela do pobrania tutaj:Rozpiska powtórek pdf Rozpiska powtórek

Wpis dedykuję mojej ukochanej Mart.